top of page
tsvetysnotes_Tsvetelina-Popova.-1gif.gif

Изкривена представа за себе си | Mindset

Какво е изкривена представа за себе си?

Как се формира изкривената представа?




 

Слушай статията:


 



Всички сме имали моменти, в които сме били недоволни от себе си, независимо дали защото нещо не ни харесва в образа, който сме представили пред останалите, или защото не сме постигнали резултатите, които сме очаквали. И донякъде това поведение е нормално, но важно е да видим себе си такива, каквито сме.




choveche-koeto-se-oglejda-v-ogledalo



Ние имаме изкривена представа за себе си, когато визията към себе си е неточна и негативна.




Тази изкривена представа влияе и върху нашето самочувствие, самооценка и върху стойността на хората около нас. Изкривената представа за себе си може да повлияе на способността на функциониране и да навреди на междуличностните взаимоотношения.




Според изследване близо 40% от жените и около 20% от мъжете имат изкривена представа за себе си.




Какво е представа за себе си?




Има много дефиниции за това какво е представа за себе си, в зависимост от гледната точка, според която я дефинираме. И макар да е свързана с отражението, което виждаме в огледалото, има и още нещо, което влияе на нашето благополучие. По определение представата за себе си е компилация от впечатления, които имаме за себе си, натрупани с течение на времето.




Опростената дефиниция за представа за себе си гласи, че това е начинът, по който възприемаме себе си, т.е. как представяте себе си в своята глава. Но често представата за себе си се използва като заменяемо на самочувствие и самооценка. Затова е много важно да уточним каква е разликата.




Самочувствие и представа за себе си




Самооценката може да се основава на нашия образ за себе си (как мислим за самите нас), но се отнася повече до това колко уважение имаме към себе си и дали имаме положително или отрицателно чувство за това кои сме.




Отрицателната самооценка често върви ръка за ръка с лоша представа за себе си. И представата за себе си несъмнено влияе на самочувствието.




От друга страна самооценката е свързана с това колко стойност смятаме, че имаме като личност. По-важно е това как оценяваме това, което сме, отколкото начина, по който оценяваме нещата, които правим.




Личното усещане за стойност и ценност са в основата на това как се чувстваме по отношение на себе си и как взаимодействаме с другите. Ние сме склонни да градим очакванията си върху това, което смятаме, че заслужаваме.







Какво е изкривена представа за себе си?



Най-просто казано: изкривена представа за себе си имаме, когато имаме негативно възприятие за себе си. В повечето случаи този човек вижда себе си и физическото си тяло много по-различно от реалността. И начинът, по който ние възприемаме себе си, е много по-различен, от начина, по който другите ни възприемат.




Докато някои имат повишено самочувствие, изикривеното им мислене ги кара да вярват, че са много по-добри и по-привлекателни от реалността, то повечето хора с изкривена представа за себе си са недоволни, негативни и силно критични към поведението и външния си вид.




Изкривената представа за себе си включва и изкривено разбиране за външния вид, уменията, талантите и интелигентността. И независимо, че другите опровергават това или не, човекът продължава да вярва, че в тези аспекти не е на ниво. Като цяло изкривената представа за себе си се фокусира върху представа за тялото и набор от умения.




Важно е да отбележим, че изкривената представа не е свързана с физически харектеристики - тя е ментална, а не физическа функция. Погрешната представа е в ума, а не в огледалото.




Експертите предполагат, че повече от половината жени и повече от една четвърт от мъжете в юношеска възраст са недоволни от телата си и без намеса това веротно ще доведе до изкривена представа за себе си. Това оказва силно влияние върху мисловните модели, поведение, емоции и нагласи.




Изкривената представа за себе си се проявява по следния начин в реалния живот:




  • изключително силна критичност към себе си и към това как изглежда тялото ти

Хората с изкривена представа за себе си се съсредоточават върху недостатъците си и се борят да намерят нещо положително в своя външен вид. Те са склонни да харчат пари и време, опитвайки се да поправят това чрез упражнения, диета, хапчета, операции и други подобни.




  • чувството на срам от външния си вид или тегло може да доведе до изолация и оттегляне от социални взаимодействия


Скриването на външния вид чрез обличане на определен тип дрехи или избягване на излизане заради външния вид са признаци за изкривена представа за себе си.




  • чувство на безполезност или незначителност заради начина, по който изглеждаме


Ниската самооценка е свързана с представата за себе си - този, който се бори с изкривена представа за себе си, често се чувства по-малко ценен, по-малко привлекателен и незаслужаващ щастие/ успех/ удовлетворение.




Признаци и симптоми на изкривена представа за себе си



Ако се чудиш дали ти, или някой друг, значим за теб човек, има изкривена представа за себе си, ето някой признаци и симптоми, за които да внимаваме.




1/ Чувство на срам, вина и неадекватност са често срещани



Постоянно се сравняваме с другите или с по-ранни версии на себе си, където сме се чувствали по-привлекателни или по-способни. Срамуваме се от себе си и се чувстваме виновни, че не сме толкова добри, колкото искаме да бъдем.




2/ Постонно чувство на безполезност или пренебрегване на присъщата стойност



Мислиш, че си напълно непривлекателен/ неспособен и по този начин смяташ, че няма да постигнеш нищо или никога няма да постигнеш своето лично щастие.




3/ Изолация



Проявяване на склонност към оттегляне от социални взаимодействия или се изолираш, защото изпитваш тревожност, че ще бъдеш забелязан. Очакваш да бъдеш отбягван от околните, че ще забележат твоите недостатъци, защото за теб са очевидни. И затова предпочиташ да останеш вкъщи.




4/ Опасност от депресия, самонараняване или мисли за самоубийство



Хората, пометени от чувство на негативизъм и липса на самоуважение, често смятат, че е по-добре да сложат край на живота си, отколкото да продължават да правят "неуспешни" опити да подобрят външния си вид, уменията си, поведението си, за да станат "достатъчно добри".




Влиянието на лошата представа за себе си върху ежедневието



Изкривената представа за себе си може да се появи през различни етапи от живота. За тинейджърите е особено типична несигурността относно външния вид и възприеманата неадекватност. Всичко това може да е много вредно за психичното развитие.




Човек, който непрекъснато е под влиянието на лошата представа за себе си, е много по-склонен да развие други психични състояния. Тревожността и депресията са често срещани, хранителните разстройства и практиките за самонараняване са по-рядко срещани, но и резултатите им са по-тежки.




Изследванията също показват, че хората с гранично разстройство на личността се борят с изкривена представа за себе си, която засяга всичко - от взаимоотношенията и кариерата до способността да управляват основните си ежедневни емоционални състояния.




По този начин лошата представа за себе си може да повлияе на това как можеш да задържиш работа и да поддържаш здрави взаимоотношения.




Човек с изкривена представа за себе си е по-мало вероятно да се почувства уверен и да положи усилия, за да успее в училище или на работното място, а трудностите да се видят такива, каквито са.




Причини за изкривена представа за себе си



Изкривеното възприятие не е нещо, с което се раждаме. То се развива във времето.




1/ Отрицателни основни убеждения и модели на мислене



В основата на изкривената представа за себе си е вярата, че това, което имаме да предложим на света, диктува нашата стойност. Тези, които смятат, че външният им вид и техните таланти или умения ги правят ценни, вероятно ще имат проблеми с представата за себе си, когато не отговарят на най-високите стандарти.




Основните убеждения, че външният вид, интелигентността, уменията и талантите ще разочароват хората, са изключително важни. На базата на тези убеждения мислим, че никога няма да бъдем сред най-привлекателните, най-умните или най-добрите в каквото и да било.




2/ Външен вид



Най-честата причина, в която се проявява изкривената представа за себе си, е външният ни вид.




Човекът, който не е доволен от външния си вид и телесното си тегло, е по-склонен да изпита негативна представа за себе си. Няма никакво значение дали човекът е с наднормено, поднормено или приемливо тегло. Важното е, че той не възприема теглото си като недостатъчно добро.




Същото важи и за физическите качества - форма и размер на носа, цвета на косата, тена на кожата. Това са само няколко показателни примера за това, от което човек може да бъде недоволен.




3/ Телесно дисморфично разстройство (телесна дисморфия)



Телесното дисморфично разстройство е известно още като синдром на изкривеното огледало. Това е психичен проблем, при който човекът непрекъснаот се фокусира върху това как изглежда. Обикновено се центрира върху определена част на тялото. Повечето хора си въобразяват, че имат някакъв физически дефект, който околните не виждат. В резултат на това се възприемат като грозни. На база на това заключение ограничават социалните си контакти и се изолират.




Телесната дисморфия кара човека да вижда собствения си външен вид неправилно. Това състояние крие сериозен риск от самонараняване и самоубийство. Вярата, че външният вид е "ненормален" или повреден може да доведе до неистови усилия да се "поправи" това, което човекът смята, че не е наред с него. Ако това не се случи, той започва да смята, че е по-добре да не живее повече в този вид.




Най-често срещаните симптоми са:


  • прекалена заангажираност с въображаем или минимален телесен дефект;

  • силно убеждение, че този дефект прави човека грозен и непривлекателен за останалите;

  • прикриване на дефекта с грим, дрехи или хирургична интервенция;

  • често сравнение с околните;

  • склонност към перфекционизъм;

  • ограничаване на социалните контакти;

  • ангажираността с външния вид е в такава степен, че пречи на нормалното функциониране - пречи на работата, на взаимоотношенията и/или на другите аспекти от живота.




Най-често човек, страдащ от телесна дисморфия, се фокусират върху:


  • лицето - големина на носа, наличие на акне или бръчки;

  • големината на гърдите;

  • мускулатурата;

  • вида на кожата;

  • гениталите;

  • вида на косата - оплешивяване, косопад, силно изтъняла коса.




Ако не се терапевтира, телесната дисморфия може да доведе до:


  • тревожни разстройства;

  • депресия;

  • хранителни разстройства;

  • обсесивно-компулсивно разстройство;

  • злоупотреба със субстанции;

  • самонараняване;

  • суицидни мисли или опити за самоубийство.




4/ Представите за външен вид, създадени от медиите



По-голямата част от живота си живеем в социалните мрежи, във филмите, които гледаме, пред телевизора. И от там се излива всеобхватното послание, че това как изглеждаме и как се представяме пред света е изключително важно.




Това вярване се затвърди изключително много след бума на инфлуенсърите, които напоследък станаха изключително известни и успешни. И това засили впечатлението, че това как изглеждаме определя успеха ни.




Разбира се, реалността е много по-различна.




Когато тези хора не са пред камера, липсва им силния грим, филтрите, те са също толкова повлияни от своите недостатъци, колкото и всеки един друг. Но това много рядко става публично достояние. И така натискът да бъдеш перфектен е още по-силен.




Не забравяй, че светът на филмите, телевизията и социалните мрежи не е реален. Той е една илюзия. И твоят външен вид, колкото и "дефектен" да е, е реален и истински.




5/ Очакванията на обществото и натискът от връстниците



Социалните мрежи затвърдиха и наложиха идета, че само най-умните, най-талантливите и най-добре изглеждащите получават признание. Следователно най-вероятно е и те да станат известни. За цели поколения вече славата е равна на успех, а това пък е равно на щастие.




В много отношения обществените представи са изкривени и се фокусират върху външния вид и произволните таланти. Така сред хората на една и съща възраст се прокрадва идеята и очакването, че да си най-добрият и да изглеждаш добре са необходими и достстъчни условия да бъдеш популярен.




Изследванията също потвърждават тази теза. Проучване във Facebook твърди, че всяка 1 от 3 тинейджърки е имала негативна представа за своето тяло заради Instagram.




6/ Генетика и семейна среда



Подобно на повечето психични състояния, така и към изкривената представа може да има генетична предразположеност. Също така е възможно в семейната среда да се поддържа идеята, че външният вид и талантът са всичко.




Независимо дали се отнася за конкретна физическа характеристика като голям нос, големи крака, много светъл или много тъмен тен на кожата, тънка коса или видим белег по рождение, ние нямаме контрол над тези особености. Ако в семейството има хора, страдащи от затлъстяване, например, силно е вероятно цялото семейство да се бори с проблеми, свързани с теглото.




Семейната динамика също може да бъде определяща за изкривена представа за себе си. Хората, израснали в среда, която не се фокусира толкова много върху външния вид и уменията като средство за определяне на стойността, е по-малко вероятно да имат изкривено самочувствие. И обратното - хората, израснали в семейна среда, където са били свидетели на обсебеност от външния вид и умения, където са били наказвани и/или критикувани за липсата на умения или привлекателност, е по вероятно да имат изкривена представа за себе си.







Как да се справиш с изкривената представа за себе си?



Ако прочетеното до тук те е докоснало и те е накарало да се загрижиш за себе си или за любим човек, не се притеснявай, опции за справяне с този казус има. И колкото по-скоро вземеш мерки, толкова по-малки ще са щетите.




Някои симптоми - тревожност и депресия могат да бъдат облекчени чрез медикаменти, то за изкривената представа най-добрият начин за справяне е интензивната терапия. Тя е много ефективна в препрограмирането на негативните мисли и съответното поведение.


moia-podpis-na-bial-fon

tsvetysnotes-notice-warning

znak-za-krai-na-stranicata

Последни публикации

Виж всички

1 Comment


здравейте на всички, тук съм, за да споделя малко свидетелство. Казвам се Наоми Самюел, на 38 години съм, омъжих се на 31, имам само едно дете и живях щастливо досега. След една година брак съпругът ми стана толкова странен и наистина не разбирам какво се случва, той е натъпкан от вкъщи при друга жена, обичам го толкова много, че никога не мечтая да го загубя, опитвам всичко възможно да се уверя, че съпругът се връща при мен, но всичко без помощ, плаче и плаче с молба за помощ, говорих за това със семейството му, но не получих отговор. Така че най-добрата ми приятелка Анна Йохансон обеща да ми помогне. Тя ми разказа за мъж на име д-р Апата, каза ми,…

Like
Tsvetelina-Popova.jpg
  • facebook
  • linkedin
  • instagram
  • Youtube
  • Pinterest

Ако съдържанието ти харесва и е полезно за теб, можеш да ме подкрепиш

  • facebook
  • linkedin
  • instagram
  • Youtube
  • Pinterest
tsvetysnotes_www.tsvetelinapopova.com_youtube_banner.gif
tsvetysnotes_www.tsvetelinapopova.com_instagram_banner.gif
tsvetysnotes-www.tsvetelinapopova.com-section-feedback-psichologist-nlp-psihotherapist.png
feedback-024-radina.png
tsvetysnotes-www.tsvetelinapopova.com-section-application-psichologist-nlp-psihotherapist.
tsvetysnotes-www.tsvetelinapopova.com-section-application.png
bottom of page