Цвети

Емоционална интелигентност | Mental health

Актуализирано: 10 юни 2023

Какво е емоционалната интелигентност [EQ] и как се различава от рационалната [IQ]

EQ тест

#tsvetysnotes #mentalhealth #EQ


Слушай статията:


Когато влизаме в спор за успеха в живота, често се сблъскват мненията основани на две тези: по-важно е да имаш акaдемично образование или да си придобил своите знания и умения на улицата? Когнитивната интелигентност (IQ) срещу емоционалната интелигентност (EQ) е широко дискутирана тема.

Според едните успешните хора са умните и образованите, а според другите - емоционално интелигентните владеят успеха.

Спомни си своето детство. Когато беше в училище, твоите родители със сигурност са ти внушавали, че е важно да се справяш добре в училище, да имаш добри оценки. Доброто представяне в академичните среди се свързва с повече възможности за кариера, което се разбира като добро материално положение. Парите не могат да ти осигурят щастие, но със сигурност ще направят живота ти по-лесен.

Има и неща, които академичното образование не може да даде, за съжаление. В учебниците няма знание за това как да създаваш приятели, как да се влюбваш, как да се справиш с разбитото сърце, как да преодолееш провала, как да се радваш на успеха си. Всичко това има много важна роля за дългосрочния ни успех и щастие.

Разликата между когнитивната интелигентност (IQ) и емоционалната интелигентност (EQ)

Коефициентът на интелигентност, известен като IQ, е резултат, получен от стандартизиран тест за интелигентност. Този тест измерва визуалната и пространствената обработка, работната памет, краткосрочната памет и количествените разсъждения.

Емоционалният коефициент, известен като EQ, измерва способността на индивида да оценява и изразява емоции. Това включва както собствените лични емоции, така и емоциите на другите.

Ако трябва да обобщим и да опростим, IQ измерва способността на хората да учат и да обработват информация, а EQ измерва способността на хората да прилагат емоционалното си познание.

Каква е причината емоционалната интелигентност да е важна?

Представи си, че си интервюиращ и в офиса ти влизат двама кандидати за позицията, която предлагаш. Единият е Алберт Айнщайн, а другият е Джим Кери. Приемаме, че и двамата са подходящи за свободната позиция, и двамата биха се справили сравнително добре.

Айнщайн има когнитивния капацитет, а Джим Кери - харизмата. С кого предпочиташ да работиш всеки ден? С човека, който е толкова умен, че би било трудно да се води с него нормален, ежедневен разговор, или с човека, който е ентусиазиран и внася невероятна виталност в офиса?

Да си го кажем направо и без заобикалки: всички бихме предпочели да работим с някого, с когото можем да общуваме. Да си умен и интелигентен безспорно е важно, но притежаването на добри социални умения е безценно. Затова и много работодатели все по-често използват EQ тестове при подбора на персонал.

5 фактора на емоционална интелигентност

1/ Самосъзнание

  • Разбираш ли добре своите собствени чувства и емоции?

  • Разпознаваш ли емоциите, които изпитваш?

  • Знаеш ли как ти влияят?

Самосъзнанието предполага да разбираш собствените си емоционално силни и слаби страни, да знаеш какво те мотивира и как твоите емоции влияят на начина ти, по който взимаш решения, или на поведението ти. За да можеш да разгърнеш личния си потенциал, е необходимо да познаваш своите уникални особености - модели на мислене и поведение, автоматични модели на поведение, тригери. Това ще ти е от помощ да разбереш каква е уникалната ти стойност.

2/ Саморегулация

  • Имаш ли самоконтрол?

  • Можеш ли да управляваш своите емоционални импулси?

Саморегулацията предполага дисциплина. Това означава да се научиш да контролираш своите негативни емоции, да се адаптираш към промените и да останеш фокусиран върху своите цели.

Поддържането на спокойно и положително състояние на ума, ще ти позволи да се изразяваш по-ясно и по-точно да интерпретираш емоциите на околните.

3/ Мотивация

  • Имаш ли ясни цели?

  • Знаеш ли какво точно искаш да постигнеш?

  • Имаш ли план с ясни стъпки, който трябва да предприемеш, за да постигнеш целите си?

Емоционално интелигентните хора са мотивирани от нещо повече от просто пари и слава. Те имат страст и цел, които преследват, за да се почувстват изпълнени на по-дълбоко ниво.

4/ Емпатия

  • Разбираш ли добре хората?

  • Смяташ ли се за интуитивен и чувствителен към емоционалните потребности на другите?

Когато усетиш, че някой е разстроен, реагираш ли с по-голямо внимание и загриженост? Когато някой е в безизходица и не вижда надежда, насърчаваш ли го и повдигаш ли духа му? С други думи: наясно си с емоционалните потребности на околните и реагираш адекватно.

5/ Социални умения

  • Сприятеляваш ли се лесно?

  • Умееш ли да комуникираш? А да преговаряш?

  • Зачиташ ли собственото си мнение?

Емоционалната интелигентност надхвърля разбирането на собствените ти емоции. Необходимо е да прилагаш това емоционално познание в своето ежедневие. Това означава да взаимодействаш с другите на по-високо социално ниво.

Колко висок е твоят EQ?

Добрата новина е, че ако искаш да подобриш своята емоционална интелигентност, това може да се случи чрез практика.

Животът е много по-приятен, когато се съсредоточиш върху това, което има значение. А за да се случи това, необходимо е да направиш своята емоционална интелигентност приоритет. Успех!


    960
    5