Self-care | Как да спреш да се тревожиш без повод
Ежедневно хиляди дреболии ни пречат да живеем безгрижно.
Как да се справиш с тази тревожност?
Слушай статията:
65% от хората са склонни да създават проблеми от нищото. Страхове, стрес, комплекси, неуспехи, претоварване с информация, липса на време за почивка - всичко това разклаща нашата психика и я дестабилизира, дори при най-малката промяна, която идва отвън. За това състояние има написани хиляди книги, всекидневно темата се обсъжда по различни тв и радио предавания, безброй приятелски спорове са водени за това как да спрем да се тревожим за дреболии и да започнем да живеем пълноценно и безгрижно. Всеки, който е уморен от своите тревоги, рано или късно се изправя пред този казус.
Основната причина за безпокойството са негативните мисли и негативните реакции към определени събития
Има един тип хора, които отдавна са си изградили навика да оценяват негативно своите действия и неуспехи (нежелани резултати). Те постоянно осъждат себе си, своите роднини, приятели, колеги и всичко, и всички наоколо. В мозъка си те са формирали едно непоклатимо правило: стресът и негативността са винаги и навсякъде. Ако това състояние се е задълбочило доста, само професионална намеса би могла да помогне.
Първата и най-важна задача е да подредим всички вещи около нас на своите места и да преразгледаме начина си на мислене, в случай, че изпитваме постоянно вълнение дори и от най-малките дреболии. И да, знам какво си мислиш в момента, че едното няма нищо общо с другото. Всъщност има! И то много! Не може мислите в главата ти да са подредени, а светът около теб да е хаотичен. Подредбата на външния свят се определя от подредеността на вътрешния.
Признаци, че си станал жертва на своите собствени мисли:
Синдром на постоянното чувство за вина - за своите или чуждите думи или действия;
Страх от резултат, който не е перфектен - страх от лошо проведено събитие, липса на добро общуване с колегите и ръководството, силни притеснения за крайния резултат от проекта;
Постоянно сравняване на живота от миналото с настоящия или на реалността с някакво измислено бъдеще;
Неправилно поставени приоритети, за които не си струва да се тревожим;
Непрекъснато самосъжаление, придружено от негативизъм: изразяване на крайно недоволство от живота, оплаквания от себе си и от околните, истерии и скандали, които са причинени от личните неуспехи.
Достатъчно е само един от тези симптоми да се промъкне в нашия вътрешен свят и останалите няма да закъснеят. Дори и краткотрайното проявление се фиксира в паметта като вреден навик, от който е изключително трудно да се избавим.
Как да прецениш за какво си струва да се тревожиш и за какво не си заслужава?
Ключът е в записване на събития и факти и самоанализ. Ако понякога се питаш за какво си струва и за какво не да се тревожиш, то е редно незабавно да пристъпиш към анализ на своите тревоги: запиши си какво точно е предизвикало тези неприятни усещания. Това може да е хаосът вкъщи, коментар на някой от колегите, отвратителна храна, разваленото дистанционно, колата, която отказва да запали...? Всичко това е част от всекидневния живот на всеки един от нас. Единственото, по което се различаваме е как реагираме на всичко това - грубостта на касиера в магазина може да предизвика неутрална реакция или усмивка при някого, а при друг може да е повод за груба ответна реакция или вътрешно възмущение, което той отнася със себе си на своето работно място или вкъщи. И така... занимавайки се с всевъзможни дреболии, вредим на своето психично състояние.
Този анализ би могъл да стигне до общо разбиране за негативните фактори в нашето ежедневие. След това ще можеш да ги предотврати и игнорира за бъдеще, за не ти пречат да изживееш своя живот пълноценно. След известно време на съзнателен самоконтрол, ще можеш лесно да се ориентираш кое е важно и кое не е. Тогава ще разбереш за колко безсмислени дреболии пилееш време и енергия.
Можеш в края на всеки ден да си записваш всичко, което те е объркало и те е накарало да се притесняваш. Не се притеснявай и не се срамувай да се разкриеш пред самия себе си: записвай всички факти. Сложи си краен срок, т.е. определи периода, в който ще събираш тази подробна информация - седмица, месец, 3 месеца, 6 месеца. След изтичането на този период, анализирай "вълнуващия" списък и отдели това, което можеш да избегнеш - например: ако пътуването в градския транспорт генерира излишно напрежение в твоя живот, то то може да бъде заменено от една прекрасна разходка пеша или пък изнервящото пазаруване в магазина, в който си свикнал, винаги може да промениш този избор. Помисли как можеш да минимизираш всички фактори, които ти носят излишни тревоги. Над по-сложните ще трябва да се поработи по-упорито, разбира се.
Как да спреш да се тревожиш за дреболии?
Отговорът на този въпрос се състои в следното:
1/ Избягвай да зацикляш в мисли за бъдещото! Постоянното взиране в далечната перспектива, правенето на планове, колкото и хубаво да е, все пак пречи на най-важното - на настоящия момент, на реалността, от които със сигурност няма да избягаш, колкото и да се опитваш. А и те имат много решаващо значение за това какво ще бъде твоето бъдеще. Много по-добре е да изживееш този момент по най-правилния начин, отколкото да го пропиляваш в излишни размисли. Да се живее тук и сега е едно от основните условия за спокойствие и уравновесеност.
2/ Възприемай неуспеха като опит, така ще преживяваш по-леко неприятните моменти. Няма успех или неуспех, това са етикети, които поставяме ние на резултатите от нашия опит. Резултатите са желани и нежелани. И в двата случая получаваме много ценен опит.
3/ Идеален живот няма, винаги има недостатъци и липси, но ако се фокусираш само върху тях, не е особено добра идея. Дори е пагубна!
4/ По-често обръщай внимание на своето здраве - и физическо, и ментално, тревожността и стресът нямат много положително влияние. Намери начини за справяне със стреса и тревожността.
5/ Избави се от страховете и комплексите си, които са сформирани на база на предишни неуспехи. Преразгледай ги много внимателно. Ако не можеш да се справиш с това, добре е да се обърнеш към специалист за подкрепа и помощ.
6/ Не си създавай илюзии и картинка на идеален живот, както в любимия ти филм или сценарий, където всичко е гладко и безпроблемно реене в облаците. Няма лошо да сложиш розовите очила за малко, ама най-добре е да го правиш преди сън. Ако искаш да превърнеш тези мечти в реалност, превърни ги в основна цел - постави я и я анализирай внимателно. Най-вече насочи размислите си в посока на това дали тази мечта е постижима изобщо. Ако мислиш, че е реализуема, направи точен план с конкретен срок и действай!
Ако темата ти е актуална, ще се радвам да ми споделиш своя опит в коментар. Ако смяташ, че е актуална на някой значим за теб човек, не се колебай да му препратиш статията. Така може да промениш неговия живот. Благодаря ти, че остана с мен до края!
До скоро!
здравейте на всички, тук съм, за да споделя малко свидетелство. Казвам се Наоми Самюел, на 38 години съм, омъжих се на 31, имам само едно дете и живях щастливо досега. След една година брак съпругът ми стана толкова странен и наистина не разбирам какво се случва, той е натъпкан от вкъщи при друга жена, обичам го толкова много, че никога не мечтая да го загубя, опитвам всичко възможно да се уверя, че съпругът се връща при мен, но всичко без помощ, плаче и плаче с молба за помощ, говорих за това със семейството му, но не получих отговор. Така че най-добрата ми приятелка Анна Йохансон обеща да ми помогне. Тя ми разказа за мъж на име д-р Апата, каза ми,…
Много интересна статия. Накара ме да се замисля за ежедневните тревоги и неприятни ситуации, през които минавам. Наистина вгледани в бъдещето и надявайки се то да е прекрасно, забравяме за настоящето и не обръшаме внимание на миговете сега.